Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Úvod

Človek v ohrození, n.o. Menu

Arteterapia pre deti v Libanone

V našom vzdelávacom centre v meste Tripolis na severe Libanonu sme sa venovali deťom, ktoré majú ťažší prístup k vzdelaniu. Či už to boli deti z chudobných rodín alebo deti sýrskych utečencov, ktoré sa potrebovali začleniť do miestneho vzdelávacieho systému. Veľa z týchto detí zažilo kvôli vojne už v útlom veku traumy, ktoré si ťažko predstavíme aj my dospelí. V roku 2020 ich okrem pretrvávajúcej ekonomickej krízy zasiahla aj pandémia koronavírusu. Naše vzdelávacie aktivity sa museli adaptovať a prešli sme na výučbu na diaľku. Zároveň sme ale sledovali negatívne následky pandémie a zlej ekonomickej situácie v Libanone na rodiny, a tým aj na deti samotné.

 

 Na jeseň sme vyškolili 13 učiteľov a učiteliek v základoch arteterapie. Tí počas nasledujúcich štyroch týždňov viedli osem arteterapeutických sedení pre 150 detí, ktoré sme rozdelili do ôsmich skupín vo veku 4-6 rokov a dvoch skupín vo veku 7-12 rokov.  

 

Deťom sa aktivity, pri ktorých pracovali s papierom a farbami, veľmi páčili. „Môžem si to zobrať domov a ukázať to mame?“, „Kedy môžeme prísť znovu?“ zaujímali sa. Podporovanie kreatívneho myslenia a pobyt v podnetnom prostredí je pre rozvoj detí rovnako kľúčový ako zabezpečenie toho, aby mali plné brušká. 

Vďaka Skutočnému darčeku Hodina terapie budú môcť vyškolení učitelia a učiteľky takto podporiť aj mnohé ďalšie deti.