Školské pomôcky potešili deti na Ukrajine

skolske_pomocky_clanok1

 

Vojna je pre deti mimoriadne náročnou situáciou, kedy musia čeliť rôznym výzvam. Tentokrát sme ich potešili novými školskými batohmi plnými pomôcok. Pomoc sme adresovali do Černihivskej a Kyjevskej oblasti, ktoré sa nachádzajú v blízkosti hraníc a tiež do Sumskej oblasti, kde sa bezpečnostná situácia v posledných mesiacoch výrazne zhoršila. V každej oblasti sme odovzdali 140 batohov, celkovo 420 kusov. Každý batoh obsahoval zošity, perá, fixky, farebný papier, ceruzky, plný peračník, priečinok na zošity, obaly a ďalšie písacie potreby, ktoré deti využijú počas školského roka.

 

Vzdelávanie detí je počas vojny náročné

Vyučovanie počas vojny je mimoriadne ťažké. Deti sú nevyspaté, pretože sa v noci musia počas leteckých poplachov presúvať do pivníc a cez deň sa nevedia sústrediť na vyučovanie. Situáciu komplikujú výpadky elektrickej energie. Školy, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti ruskej hranice, majú kvôli bezpečnosti výhradne online vzdelávanie.

Náročnosť situácie potvrdzujú to aj slová Iryny Voloshchenk, riaditeľky odboru vzdelávania, mládeže, telesnej kultúry a športu v obci Makariv v Kyjevskej oblasti:

,,Makarivská komunita sa nachádzala v oblasti aktívnych bojov. Okupovaných tu bolo až 18 miestnych osád. Je tu veľmi veľa poškodených či celkom zničených objektov, najmä materských a základných škôl. Aj samotný Makariv bol čiastočne obsadený. Po ruskej invázii sa deti asi dva týždne učili online. Potom sa už nemohli učiť vôbec, keďže nešla elektrina a všetko prestalo fungovať. Dištančné vzdelávanie sme obnovili až začiatkom apríla 2022 a v septembri sme čiastočne obnovili aj priamu výučbu v tých školách, ktoré neboli vážne poškodené, prípadne tých, ktoré sa nám viac-menej podarilo opraviť a kde boli k dispozícii protiletecké kryty. Máme tu dokonca jednu školu, ktorá je otvorená teraz po prvýkrát až po dva a pol roku. Je to strašidelné, ale deti si už na vojnu  zvykli. Zo začiatku to bolo pre nás ťažké, rozmýšľali sme, ako ich dostať počas poplachov čím skôr do krytov, ako tam dostať škôlkarov, keď práve zaspali. Teraz sa však z toho stala už taká rutina. Je poplach, deti si zoberú bezpečnostné batohy a vedia, že musia ísť urýchlene do krytu.“ 

skolske_pomocky_clanok2

 

Za pomoc sú mimoriadne vďační aj rodičia

Do programu pomoci sme vybrali vnútorné vysídlené rodiny, mnohopočetné rodiny a domácnosti s jedným rodičom. Mnohé z nich sa kvôli vojne dostali do ťažkej finančnej situácie. Za pomoc je mimoriadne vďačná aj Viktoria, mama sedemročného Viktora so zdravotným postihnutím:

,,Takáto pomoc je veľmi dôležitá, pre mnohé rodiny je teraz veľmi ťažké prežiť. Najmä preto, že mnohí muži sú na fronte, mamy sú doma s deťmi samy a počítajú každý cent. Ja sama mám päť detí a manžel mi zomrel. Nedokážem deťom zabezpečiť všetko, čo potrebujú do školy.“

Rovnako to vníma aj Yulia, vdova a mama troch detí, z ktorých najstaršia Valéria je zdravotne znevýhodnená:

,,Žijeme od výplaty k výplate. Kúpiť dcére batoh takej kvality a s takou bohatou náplňou by bol pre mňa problém. Nemôžem si totiž dovoliť zaplatiť deťom ani hodiny doučovania, kde by mohli dobehnúť učivo, ktoré zameškali skrz vojnu a online vyučovanie. Dcéra má stále záchvaty paniky pri každom leteckom poplachu, už viac ako dva roky.“

 

Pomôcť so vzdelávaním detí môžete s certifikátom Školské pomôcky.

Ďakujeme!