Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Úvod

Človek v ohrození, n.o. Menu

Priama pomoc pre Ergysta Shullaziho a jeho rodinu

Ergyst Shullazi má 21 rokov a je študentom práva. Žije v malom meste Bubq s otcom a bratom Julijanom, ktorý je od narodenia zdravotne postihnutý. Mama, ktorá sa o chlapca naplno starala, zomrela pred dvoma rokmi na srdcový záchvat. Potom prebrali starostlivosť Ergyst s otcom: Julijana kŕmia, prebaľujú a dávajú mu všetko, čo potrebuje.

„Keď prišlo prvé zemetrasenie v januári 2019, bol Julijan sám doma a dostal panický záchvat,“ hovorí Ergyst. „Keď sa situácia zopakovala v novembri, urobili sme s otcom všetko preto, aby sme dostali brata čo najrýchlejšie von.“ Z domu zostali len ruiny. Kvôli narušenej statike ho museli zbúrať a Ergyst s otcom museli vymyslieť čo ďalej.

Ergystovi sa podarilo zohnať darcu, ktorý rodine venoval unimobunku. Umiestnili ju na záhradu Ergystovho strýka, kde odvtedy žijú. Prispôsobili ju tak, aby bola obývateľná predovšetkým pre Julijana. Otec prirobil k unimobunke kuchyňu, no toaletu a kúpeľňu musia používať v dome u strýka. Keď sme sa zoznámili s ich príbehom, rozhodli sme sa pomôcť. Nový dom im žiaľ postaviť nemôžeme a aj  vďaka Ergystovej šikovnosti nepotrebujú priamo teplé oblečenie. Urgentne však potrebovali jedlo, plienky pre Julijana a zaplatenie dopravy do iného mesta, kde Ergyst študuje. Skutočný darček sme v ich prípade použili na zabezpečenie ich aktuálnych potrieb a zjednodušenie náročnej situácie, v ktorej sa nachádzali.