Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Úvod

Človek v ohrození, n.o. Menu

Šťastná trieda v letnom Tripolise

Toto leto sa nám podarilo vďaka štedrým darcom, ktorí si zakúpili skutočný darček ŠŤASTNÁ TRIEDA, pomôcť deťom, ktoré kvôli vojnovému konfliktu prišli o možnosť vzdelávať sa.

Získané prostriedky nám umožnili v libanonskom Tripolise  zorganizovať 6-týždňový letný denný tábor plný nielen voľnočasových, ale hlavne vzdelávacích aktivít. Zúčastnili sa ho deti sýrskych utečencov, ale aj mieste libanonské deti, ktoré spoločne žijú v najchudobnejšej časti Tripolisu.  

 

Tripolis má pol milióna obyvateľov približne ako Bratislava. V súčasnosti jednu tretinu obyvateľstva tvoria sýrski utečenci. Táto situácia veľmi zhoršuje možnosti, ktoré tu sociálny a školský systém môže ponúknuť pre deti utečencov, ale aj chudobné miestne deti. V spolupráci s miestnou organizáciou SEED sme zostavili harmonogram aktivít pre deti tak, aby podporili ich zdravý vývoj a zmiernili vojnovú traumu. Pre 25 detí vo veku 7-11 rokov bolo v čase letných prázdnin organizované pravidelné doučovanie angličtiny. 50 mladších detí vo veku 3-6 rokov absolvovali každodenné zábavno-vzdelávacie aktivity.

 

Zároveň mohli všetky deti podniknúť vzdelávacie výlety do miest, kde by sa vzhľadom na svoju sociálnu a rodinnú situáciu inak nemali šancu dostať: do zoologickej záhrady, na trh s mydlom, do Záhrady kráľa Fahada, na hrad Tripolis alebo starú železničnú stanicu. Tábor bol na konci júla ukončený slávnostnou akciou pre všetky deti v areáli výstaviska Rachild Karami. Jej súčasťou bola aj exkurzia po výstavisku.

Vďaka skutočným darčekom mali deti možnosť zažiť chvíle, ktoré sú pre iné deti našťastie každodennou realitou, pre ne však vzácnosťou. Okrem nových vedomostí, spoločných zážitkov, mali možnosť si zažiť „bežnú“ realitu mierového života a radostného detstva.

Zároveň sme vďaka mohli pre centrum zadovážiť aj ďalšie potrebné veci ako anglické učebnice, školské pomôcky alebo WC pre učiteľov (doteraz museli využívať iba spoločné WC s deťmi a cez prestávky nemali šancu vystáť s nimi rad:)

Ďakujem za podporu!