Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Úvod

Človek v ohrození, n.o. Menu

V Nepále koza pomáha uživiť osemčlennú rodinu

Ľudia, ktorí žijú v nepálskych regiónoch Gorkha a Sindhupalchok, sú väčšinou farmári, pre ktorých je poľnohospodárstvo hlavným zdrojom obživy. V tomto hornatom kraji však nie je veľa vhodnej pôdy, na ktorej môžu hospodáriť. Po zemetrasení v roku 2015 sa ich situácia ešte zhoršila. Masívne zosuvy pôdy znehodnotili veľkú časť už aj tak limitovanej úrodnej pôdy, vyžiadali si ľudské životy, škody na majetku aj živobytí. Zosuvy pôdy sa tu navyše každoročne opakujú a živobytie farmárov je nimi vážne poškodzované. V tejto situácii je veľmi náročné sa opäť postaviť na vlastné nohy.  

V spolupráci s People in Need Nepal sme vybrali 66 najviac zraniteľných domácností, ktorým sme odovzdali kozy a sliepky, aby mohli opäť naštartovať svoje živobytie. Išlo najmä o matky samoživiteľky, rodiny, v ktorých sú ľudia s hendikepom, rodiny, ktoré majú existenčné problémy, či mužov a ženy, ktorí žijú osamote. 

Kozu od nás dostalo 20 domácností. Jednou z nich bola aj pani Nanimaya Khatri. Sama živí osemčlennú rodinu, keďže jej manžel žije s mentálnym postihnutím. Skutočný darček v podobe kozy ju veľmi potešil: „Budem sa o túto kozu starať a keď jej mláďatá odrastú, môžem ich predať. To mi zabezpečí ďalší zdroj príjmu, čo veľmi pomôže mojej rodine,” pochvaľovala si.